NEDEN İZ MONTESSORİ?

NEDEN İZ MONTESSORİ?

İz Montessori’de çocuklar kendi deneyimleri ile öğrenme ve merak duygusunu kazanırlar. Ödül ve ceza ile yaklaşımın yerine gelişimleri içsel motivasyonları ile sağlanır. Çocukların mahremiyetine saygı duyulur. Kendine özel olan vücuduna annesi ve babası dışındakilerle mesafe oluşturması sağlanır. Çocuklar izinsiz öpülüp sevilmez. Bu onlara duyulan gerçek sevgi ve saygıdır. Çocuklarında çevre ile olan ilişkilerinin bu çerçevede olmasına özen gösterilir.

İz Montessori’de çocuklar sadece doğadaki değişimlere hakim olmak için keşifler yaparlar. Hayvanlar ve tüm canlılar önemlidir. Böylece sosyal gelişimlerini insan ilişkileri ile sınırlamak yerine tüm dünyayı keşfetme arzusu ile bütünleşirler. Okulumuzun mimarisi Montessori eğitim felsefesi doğrultusunda hazırlanmış olup geniş sınıflar ile çocuklara hareket etme özgürlüğü sağlanır.

Doğal yaşamdan izole olmamak eğitimin dışında yaşamın içerisinde de yer alır. Yemeklerde organik sebze, günlük süt, ev tarhanası, ev yapımı reçeller, mayalanmış yoğurt ve güvenilir et kullanılır. Konserve ürünler kullanılmaz. Ara öğünlerde paketlenmiş ürünler yerine mevsim meyveleri ve kuru meyve tüketilir.

Montessori felsefesinde gözlem önemli bir yer tutar. İz Montessori’de de eğitimciler çocuklar için bireysel planlar hazırlayarak çocukların gelişimlerini günlük gözlemler ile takip ederek not alırlar. Böylece çocuğun hangi alanda desteklenmesi gerektiği bilinerek hareket edilir. Sınıf ortamı eğitmenler tarafından titizlikle çocuğun keşfetme eğilimini doyuracak şekilde hazırlanır. Sınıf ortamı çocukların düzen ihtiyacı göz önüne alınarak belirlenir. Bu çevrede çocuk özgür seçimi ile çalışacağı materyale kendisi karar verir.
 
İz Montessori Anaokulunda İngilizce eğitimi önemli bir yer tutar. İngilizce eğitimi Montessori eğitimine uyarlanmış bir şekilde, günde 3 ders olmak üzere haftada 15 ders saati üzerinden yapılır. Bu dersler geleneksel okulların aksine çocuğun günlük yaşamının doğal akışına uygun olarak konuşma ağırlıklı ve oyunlarla desteklenerek yapılacaktır. 

İz Montessori’de haftada bir saat çocuk yogası dersi de verilmektedir. Çocuk yogası ile çocuklar eğlenirken esneklik, güç, gevşeme ve konsantrasyon sağlanır. Bu derslerde oyun ve hikayelerin yer alması çocuğun kendine olan güveninin artmasını, olumlu düşünmeyi ve duyguların daha kolay ifade edilmesini sağlar.

İz Montessori’de müzik eğitmeni ile haftada bir saat orff eğitimi ve Montessori müzik materyalleri ile ses eğitimi verilmektedir. Ayrıca okulumuzda hafta sonu piyano, keman ve bale kursları da düzenlenecektir.

İz Montessori’nin  eğitim danışmanlığı ve tüm öğretmenlerin eğitimi Emel Çakıroğlu Wilbrant tarafından desteklenmektedir. Wilbrant, İz Okullarında akademik eğitim çalışmalarının yanı sıra velilere de eğitim seminerleri verecek ve toplantılar gerçekleştirecektir.
 
Copyright © 2017 İZ MONTESSORİ OKULLARI
All Rights Reserved.